Daržovės… gira… viskas promilių turi :)

Didžiosios metų šventės baigėsi, bet daugelis dar ilgokai gyvens šventine nuotaika, skubės į svečius ar tiesiog linksminsis savaitgaliais. Kaip tai gali baigtis, visi puikiai žinome – neblaivūs vairuotojai sukelia daug eismo įvykių. Apie alkoholio keliamas problemas jau esame rašę, tačiau šiandien vėl norime grįžti prie šios temos.

Ta proga galima prisiminti viena tikrą istoriją. Automobilių pardavėjai suomiai, pristatydami visuomenei naują, ką tik gautą „Volvo” modelį, pasidžiaugė, kad automobilis neleis važiuoti neblaiviam vairuotojui. Vairuotojas, įsėdęs į automobilį, pirma turės papūsti į alkotesterį ir tik tada kompiuteris nuspręs, ar galima važiuoti. Pas suomius tuo metu lankėsi mūsų tėvynainiai, kurie pasiteiravo – o kas bus, jei neblaivus vairuotojas paprašys papūsti blaivaus keleivio? Suomiai apstulbo. Iš pradžių jie pagalvojo, kad nesuprato klausimo, o paskui pasipiktino. Esą taip daryti negalima, tai juk – KET pažeidimas. KET turime ir mes, tačiau, statistika rodo, jų laikomasi ne visada.

Žmonės nebijo nei padidėjusių baudų, nei galimybės prarasti vairuotojo pažymėją (ne visi sulaikytieji jį ir turi), nei tvarkos, pagal kurią sulaikius neblaivų vairuotoją pareigūnai gali konfiskuoti jo transporto priemonę (tiesa, šis sprendimas taip pat nėra pats geriausias, nes dėl jo dažnai kenčia vairuotojus samdantys žmonės).

Liūdniausia šiuo atveju tai, kad susidurti su panašiais sunkumais gali negeriantys arba tik simboliškai alkoholį vartojantys piliečiai. Alkotesteris gali užfiksuoti promiles suvalgius saldainį su alkoholiu, išsivalius burną skalavimo skysčiu ar net pavartojus vaistų. Todėl, jeigu ruošiatės į kelionę, būtinai atsiminkite ir stebėkite, ką valgote ir geriate. Gydytojų narkologų teigimu, problemų dėl promilių galima turėti suvalgius ne pirmo šviežumo citrusinių vaisių ar išgėrus didesnį kiekį raugintų pieno produktų ar porą butelių nealkoholinio alaus. Jeigu taip atsitiks, kad teks susidurti su patruliais, kurie, patikrinę Jus alkotesteriu, užfiksuos promiles, o Jūs žinote, kad jokio alkoholio negėrėte, reikalaukite atlikti papildomą kraujo tyrimą maždaug po 20 min. nuo pirmojo tikrinimo. Nepaisant to, kokio amžiaus Jūsų automobilis, jeigu susiruošėte su šeima į svečius ar vėlyvą vakarą grįžtate namo, nesinorėtų palikus mašiną pareigūnams ieškotis kitos transporto priemonės. Kita vertus, nemalonumų galima išvengti, jeigu tikrai negersite prieš kelionių alkoholinių gėrimų ir atsisakysite kai kurių produktų.

Nealkoholinis alus. Jis skirtas tiems atvejams, kai norisi alaus, bet negalima gerti, tačiau net jis gali tapti problemų šaltiniu. Šis produktas turi nuo 0,1 iki 0,4 promilės alkoholio. Gali būti, kad kažkuris produktas, vadinamas „alumi”, yra visiškai nealkoholinis, tačiau absoliuti dauguma 0,0 proc. ženkliuku pažymėtų „alaus produktų” alkoholio turi.

Mėtiniai saldainiai. Juokinga, tačiau faktas – mentolis gali tapti nemalonumų priežastimi. Saldainiai gali turėti nuo 0,1 iki 0,4 promilių. Jeigu Jums skauda gerklę arba norite, kad burnos kvapas būtų gaivus, nepamirškite apie galimą pavojų. Saldainiuose yra eterinių dalelių, kuriuos vėliau alkotesteris gali užfiksuoti kaip alkoholį.

Gira. Girdėtos istorijos apie šio produkto laipsnius dažniausia būna teisingos. Gira gali turėti nuo 0,1 iki 0,6 promilės. Visi narkologai specialistai sutaria, kad net nedidelis kiekis šio gėrimo palieka „atspaudą” ir pučiant į alkotesterį rezultatas gali Jus nemaloniai nustebinti. Jeigu ruošiatės į kelionę, giros vertėtų atsisakyti.

Liūdniausia, kad „galvos skausmu” gali tapti net vaisiai ir daržovės. Kaip minėta, ypač nešvieži. Vitaminų šaltiniai, kuriuos rekomenduoja medikai, taip pat turi nuo 0,1 iki 0,2 promilės.

Ne išimtis ir rauginti pieno produktai. Skaniai išgėrę stiklinę kefyro nenustebkite, jei vėliau į alkotesterį pripūsite nuo 0,2 iki 0,3 promilės.

Kol mūsų šalyje leistina norma siekia 0,4 promilės, automobilio už mažesnį promilių kiekį iš Jūsų neatims, tačiau pasinervinti tikrai teks. Norėdami to išvengti, tam tikrais atvejais rinkitės kitus maisto produktus.

Galimą būtų perfrazuoti fotografų dažnai naudojamą posakį, kad fotografuoja ne fotoaparatas, o žmogus. Automobilis, kad koks jis būtų – naujas ar senas – pats retai tampa eismo įvykio priežastimi. Dažniausiai dėl to kaltas prie jo vairo sėdintis asmuo. Tad, jei jau yra noras švęsti, susiplanuokite laiką taip, kad nereiktų išgėrusiam sėsti prie vairo.

www.autoreviu.lt

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

3 Responses to Daržovės… gira… viskas promilių turi :)

  1. skirtumas says:

    “Gira gali turėti nuo 0,1 iki 0,6 promilės”
    Ar tikrai? 1 promilė – 1000’oji dalis. Jei išversti į procentus (1 procentas – 100’oji dalis), tai gautųsi, kad gira turi nuo 0,01 iki 0,06 procento. Tiesa iš straipsnio nelabai aišku ko 😉 Tikriausiai alkoholio.
    Bet gal čia norėta pasakyti, kad išgėrus tam tikrą kiekį giros, žmogaus kraujyje gali atsirasti nuo 0,1 iki 0,6 promilės alkoholio?

    Leidžiama arba neleidžiama alkoholio koncentracija kraujyje nustatoma pagal alkoholio daromą įtaką žmogaus motorikai ir reakcijai. Randami kažkokie ribiniai duomenys kurie vėliau rašomi į teisės aktus.
    Pasiekti 0,6 promilės alkoholio koncentraciją kraujyje nuo giros, kuri turi 0,5-1 % nuo tūrio alkoholio iš ties labai sunku, jei kepenys ir inkstai dirba normaliai. Bet, daugiau parūgusi gira gali turėti ir didesnę alkoholio koncentraciją, tad manau labiau reiktų apie tai susimąstyti. Dėl daržovių abejoju, dėl saldainių su stipriu alkoholiu – ne. Tik jų reiktų suvalgyti išties nemažai ir greičiau pasireikš koks nors padidėjusio cukraus kiekio kraujyje šokas, o ne alkoholio poveikis 😉
    Tad visiškai nesvarbu iš kur atsirado alkoholio kraujyje (kad ir per klizmą, kaip viename anekdote) ar nuo saldainių ar nuo degtinės, ar nuo daržovių. Svarbiausia yra šios medžiagos įtaka žmogaus motorikai ir reakcijai.

    • Rokiškis says:

      Jo, su promilėm visgi neaišku, kokios čia skaičiuojamos – ar kraujyje esančios, ar pripučiamos, po kokio laiko ir pan., ir ar kartais (kaip giros atveju) nepainiojama tai su laipsniais.

      O dėl saldainių – čia įdomus bajeris išties. Daugelyje saldainių yra labai daug aromatizatorių, kurie alkoholio detektorius veikia smarkiau už patį alkoholį. Suvalgysi kokį saldainį “kregždutė”, o po kelių minučių alkotesteris parodys kokias 2-3 promiles, o tada jau įrodinėk, kad esi ne kupranugaris.

      • Vidmantas says:

        daugiausia problemų ant karto kelia pripučiamos promilės, nes, kaip tamsta žinote, kai kurie pūtikai tik pūstelėję alkotesterius “pakabinbdavo”. tad ir po saldainės su likeriu galima įpūst, jei 15 min. nepraeis.

Comments are closed.